10 ефективних інструментів для юзабіліті-тестування: огляд та порівняння

Щоб дізнатися наскільки зручний сайт або інший програмний продукт для користувачів, треба запитати про це у них самих. Але вважається, що тестування на «на живих людях» віднімає багато сил і часу у розробника та / або власника ресурсу.

На цей випадок існують онлайн інструменти для юзабіліті-тестування. Вони допомагають з’ясувати, наскільки продукт відповідає очікуванням користувачів, і в той же час, економлять час і кошти на проведення досліджень.

У цій статті представлений огляд десяти простих і доступних інструментів для юзабіліті-тестування сайтів.

usabilityhub_main-1.jpg

Що приємно, всіма описаними додатками, за винятком останнього, можна скористатися безкоштовно: вони взагалі не вимагають оплати або мають безкоштовні версії з обмеженим функціоналом. Спочатку йде опис всіх десяти додатків, а потім порівняльна таблиця, де відображені їх основні характеристики.

UsabilityHub

На сайті доступні три онлайн інструменту, що дозволяють тестувати юзабіліті сайту або веб-додатки за скріншотами  сторінок.

Navflow дозволяє аналізувати, наскільки легко користувачі орієнтуються на сторінці сайту.

Fivesecondtest допомагає виявити елементи дизайну, що привертають найбільшу увагу відвідувачів.

Click Test  створює карту кліків (heatmap), що показує області веб-сторінки, на які користувачі клацають найчастіше.

Як це працює. На прикладі Fivesecondtest

   Вибираємо одне з трьох додатків для тестування веб-сторінки.

 create_a_new_test2-2.jpg

Завантажуємо скріншот сторінки і робимо короткий опис проекту для користувачів, які будуть брати участь в дослідженні.Вибираємо п’ять питань, на які люди повинні відповісти після п’ятисекундного перегляду зображення.

create_a_new_test_step2-3.jpg

Після цього задаємо бажану кількість переглядів сторінки і запускаємо тест. Коли на запитання відповість потрібне число людей, отримуємо результат.Для тих, хто хоче скористатися безкоштовною версією програми є обмеження типу: «сколько потопаешь — столько и полопаешь», щоб залучити достатню кількість людей для тестування, необхідно самому трохи попрацювати.У кожного користувача програми є своя «карма». Новозареєстрований користувач отримує 20 очок карми, плюс, за кожну протестовану сторінку ще по 1 очку. Скільки очок – стільки людей зможуть переглянути завантажений скріншот і відповісти на питання.Великий плюс цієї програми полягає в тому, що є можливість вибрати мову тестування. Причому можна показувати проект російською мовою тільки російськомовним користувачам.

UserPlus

На цьому сайті можна протестувати веб-сторінки двома способами:

• Самостійно, за допомогою The Advisor Tool.

• На реальних людей, з допомогою інструменту The Tester Tool.

userplus_main-4.jpg

Додаток для тестування сайтів з реальними користувачами The Tester Tool зараз знаходиться в бета-версії. Але в майбутньому розробники обіцяють, що замовник тесту зможе ставити перед користувачами певні завдання, а потім спостерігати, як людина покроково вирішує їх на сайті.

Кожен перехід по посиланню і кожен скріншот будуть зафіксовані і надані замовнику для подальшого аналізу.А от за допомогою програми Advisor можна самостійно оцінити сайт і отримати оцінку юзабіліті для нього. Цей інструмент можна використовувати ще на етапі проектування та розробки шаблонів, щоб на виході отримати сайт, відповідний очікуванням реальних користувачів.

 Як це працює?

Створюємо проект і завантажуємо скріншоти сторінок сайту. (У безкоштовному варіанті можна завантажувати один скріншот на місяць.) Потім розмічаємо скріншот елементами інтерфейсу.

userplus_tag_items-5.jpg

Відповіді на питання check-листа по всіх вибраних елементів інтерфейсу. Список питань виходить досить значний.

userplus_checklist-6.jpg

На виході отримуємо оцінку юзабіліті для кожного розміченого елемента і сторінки в цілому.

Usabilla

usabilia_main-7.jpg

Тестування юзабіліті на сайті Usabilla проходить у п’ять етапів:

• Створюємо новий тест: вказуємо URL сайту, який збираємося тестувати, і мову тестування. Доступно 20 мов, у тому числі російська.

• Вказуємо сторінки сайту для тестування. Можна завантажити їх скріншоти з комп’ютера або вказати шлях до них на сайті.

• Вибираємо питання, на які хочемо отримати відповіді від користувачів. Можна скористатися стандартними, заздалегідь зумовленими питаннями або сформулювати свої власні.

• Самі знаходимо і запрошуємо людей, готових взяти участь у тестуванні і поділитися своєю думкою.

• Програма акумулює результати тестів і відгуки користувачів, а потім надає статистику, згруповану у зручному для аналізу вигляді.  Тестовані сторінки можна переглядати у вигляді теплових карт активності (heatmap).Відео дає досить точне уявлення про те, як працює Usabilla.

http://vimeo.com/8198324

Безкоштовно можна протестувати дві сторінки на десяти людях.

СonceptFeedback

Це не зовсім користувальницьке тестування, але даний ресурс дозволяє отримати відгуки від професійного співтовариства дизайнерів.

cons_feed_community1-8.jpg

У рунеті є ресурси, аналогічні ConceptFeedback: re: vision і Russian Creators.

Optimal Workshop

ow_main-9.jpg

На сайті OptimalWorkshop можна оптимізувати сайт, використовуючи три різні інструменти:

• Optimalsort – це інструмент, який допомагає організувати структуру сайту за допомогою методу сортування карток.

• Treejack – додаток для тестування багаторівневої інформаційної архітектури (ІА) сайту. Щоб почати тестування, структуру веб-сайту необхідно організувати як таблицю і завантажити в Treejack.

• Calkmark призначений для тестування юзабіліті веб-сторінок. Він допомагає зрозуміти, наскільки просто (або складно) користувачам сайту знаходити потрібну інформацію.

Щоб почати роботу, завантажуємо скріншот веб-сторінки і ставимо перед користувачами якусь завдання. Calkmark накопичує відповіді і видає результати тестування у вигляді теплової карти кліків, а також повідомляє середній час, необхідне для виконання кожного завдання.Для кожного виду тестування ми самі ставимо завдання, а потім самі знаходимо користувачів і запрошуємо їх взяти участь в дослідженні. У безкоштовної версії можна створювати тільки невеликі проекти, з наступними обмеженнями:

• OptimalSort: десять учасників та 30 карток за одне опитування.

• Chalkmark і Treejack: 10 учасників і 3 обстежувані завдання за одне опитування.

4Q

4q_main-10.jpg

Цей безкоштовний онлайн інструмент можна інтегрувати на сайт. Він створює невелике опитування відвідувачів сайту, що складається всього з 4 питань. Питання сформульовані таким чином, щоб можна було виявити найбільш достовірну зворотний зв’язок від користувачів.

Інтегрується з Google Analytics і доступний на 10 мовах, хоча російського та української, на жаль, серед них поки немає.

Feng-GUI

Feng-GUI імітує погляд користувача протягом перших 5 секунд впливу візуального ефекту. Ця програма створює карту руху очей по сторінці (heatmap) на основі алгоритму, який пророкує, на що, швидше за все, буде дивитися реальна людина.

feng-gui_main1-11.jpg

Прямо на головній сторінці сайту можна завантажити скріншот і побачити ймовірні області підвищеної уваги відвідувача.

ClickHeat

labsmedia_main-12.jpg

Це безкоштовне програмне забезпечення з відкритим кодом інтегрується на сайт і створює візуальну теплову карту кліків відвідувачів веб-сторінки. А так як код ClickHeat знаходиться безпосередньо на сервері, то карта відображає результат роботи реальних користувачів сайту.

WebVisor

Російська система, яка після установки javasript-коду на сторінки сайту, дозволяє відстежувати і аналізувати поведінку користувачів.

webvisor_main-13.jpg

З її допомогою можна:

• Записувати дії відвідувачів сайту: кліки, скролінг, натиснення клавіш, заповнення форм, виділення та копіювання тексту.

• Відтворювати записані дії в режимі «живого відео».

• Проводити детальну аналітику поведінки відвідувачів веб-сайту.

• Складати карти активності користувачів: теплові карти кліків, карти уваги і карти скролінгу.

У безкоштовної версії записуються 100 відвідувань в день, відтворюються для аналізу 2 з них, а дані зберігаються в системі WebVisor протягом двох діб.

SitePolice

Ще один російськомовний онлайн інструмент для юзабіліті-тестування сайтів. Він дає можливість власникам сайту протестувати свій ресурс за допомогою аудиторів, а аудиторам заробити своєю працею.

sitepolice_main-15.jpg

Як це працює?

• Замовник виставляє свій сайт на суд «поліцейських», формулює кілька запитань, на які хотів би отримати відповіді і обирає тарифний план аудиту.

• Аудитори пишуть звіт по сайту в практично вільній формі. У звіті є тільки два обов’язкових розділи: «аналіз юзабіліті сайту і способи вирішення проблем» і «загальний висновок». За свої звіти і активність на сайті «поліцейські» отримують бали, які потім можуть перетворити на гроші.

• Якщо замовник аудиту не проти, то всі звіти «поліцейських» залишаються на сайті сервісу для загального перегляду. На жаль, безкоштовної або тестової версії сервісу для замовників аудиту не існує.

0 коментарів “10 ефективних інструментів для юзабіліті-тестування: огляд та порівняння”